بهار لحظه های من ...
 
قالب وبلاگ

شب یلدا یا شب چله

ایرانیان قدیم شادی ونشاط را از موهبت های خدایی و غم و اندوه و تیره دلی را از پدیده های اهریمنی می پنداشتند. مراسم نوروز، جشن مهرگان، جشن سده، چهارشنبه سوری و شب یلدا و سنت های  دیگر در واقع بیانگر این حقیقت است که ایرانیان پس از رهایی از بیدادگری و ستم به شکرانه بازیافتن آزادی، جشن برپا می ساختند و پیروزی نیکی بر بدی و روشنایی بر تاریکی و داد بر ستم را گرامی می داشتند.

    شب یلدا نیز یکی از این موارد است. در دوران کهن، شب مظهر تاریکی و تباهی و وحشت بوده و اغلب سعی می کردند که شب هنگام با افروختن آتش و افزودن نور، خانه روشن باشد. تا پلیدی و تباهی در آن راه نیابد. شب یلدا طولانی ترین شب ها است. یعنی تسلط تاریکی بر زمین از تسلط نور خورشید و روشنایی می کاهد. و چون فردای این شب روشنایی بر ظلمت غالب و روز طولانی می شود ایرانیان تولد دوباره خورشید را که مظهر روشنایی است جشن می گیرند.  

    

در ایران کهن هر یک از سی روز ماه، نامیویژه دارد، که نام فرشتگان است. نام دوازده ماه سال نیز در میان آنهاست. در هر ماهروزی را که نام روز با نام ماه یکی باشد، جشن می گرفتند .

 

 دی ماه، در ایران کهن، چهار جشن، وجود داشت. نخستین روز دی ماه و روزهای هشتم، پانزدهم و بیست و سوم، سه روزی که نام ماه و نام روز یکی بود. ودر این سی روز ماه، سه روز آن «دی» نام دارد و هر سه روز را در گذشته جشن می گرفتند. امروز از این چهار جشن تنها شب نخستین روز دی ماه، یا شب یلدا را جشن می گیرند، یعنی آخرین شب پاییز، نخستین شب زمستان، پایان قوس، آغاز جدی و درازترین شب سال.

 

 

 

 

 

 

 

 

یلدا از نظر معنی معادل با کلمه نوئل از ریشه ناتالیس رومی به معنی تولد است و نوئل از ریشه یلدا است .

 

 واژه یلدا سریانی و به معنی ولادت است . ولادت خورشید ( مهر و میترا )  و رومیان آن را ( ناتالیس انویکتوس ) یعنی روز ( تولد مهر شکست ناپذیر   ) نامند .

 

 

 

 

 

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سهیلا قلیپوردارای مدرک کارشناسی مدیریت آموزشی وکارشناسی ارشد تکنولوژی آموزشی،مدرس ومشاور درمراکز علمی(مدارس و دانشگاه)هستم وهدفم از ایجاد این وبلاگ ارائه مطالب علمی و تبادل اطلاعات است.انشاا.. که با ارائه نظرات و پیشنهادات سازنده خود،ما رادرجهت بهبودمطالب وهدفمان یاری فرمایید.ضمنا"استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. "هیچ کس به مانندخودت نمی تواند به تو بیاموزد، ماهیان برای شنا کردن نیاز به آموزش ندارند و پرندگان برای پرواز ... پس به تنهایی شنا کن و به تنهایی بال بگشا" و راز و نیازم : "خدایا عطا کن ... تحملی که بپذیرم چیزهایی را که نمی توانم تغییر دهم و شهامتی که تغییر دهم چیزهای را که می توانم و خردی که بشناسم تفاوت این دو را. "
موضوعات وب
 
RSS Feed

Untitled Document

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

.

كد موسيقي براي وبلاگ